Dobré spaní je výhra. A kdo nemůže spát, velmi dobře ví, o čem je řeč. Spánku se dá napomoci různými technikami. My jsme se tentokrát podívali na potraviny, které obsahují důležitou látku, bez níž se vám o dobrém spaní může jenom zdát.

Cvičení, meditace i digitální detoxikace jsou pro dobré spaní nezbytné. Abyste se opravdu dobře vyspali, můžete zkusit i některé z následujících potravin:

1. Dobré spaní s ananasem

Ananas obsahuje hormon melatonin a ten je odpovědný za nejhlubší fázi spánku, která nám dopřává tu největší regeneraci. Takže když si dáte večer kousek ananasu, dostanete do těla více melatoninu a pořádně se vyspat, po tom touží každý. Melatonin nezpůsobí, že se budete cítit ospalí, ale může vám pomoci opětovně nastartovat cirkadiánní rytmus, známý také jako 24hodinový cyklus spánku a bdění. Zvýšená koncentrace melatoninu signalizuje tělu, že je ten nejlepší čas na spánek.

2. Třešně na dobrou noc

A máme zde další ovocnou chuťovku, která zvedne hladinu melatoninu a zajistí tak dobré spaní. I když byste to nejspíš do třešní neřekli, řada studií potvrdila, že pravidelná konzumace třešní může pomoci prodloužit délku spánku a dokonce zvýšit jeho kvalitu. Třešně jsou kromě jiného také nabité antioxidanty a jsou známé tím, že snižují zánět a eliminují bolest spojenou s artritidou.

3. Ovesné vločky

Oves obsahuje více tryptofanu na než porci než krůta, jídlo známé díky tomu, že způsobuje ospalost. Tahle aminokyselina se přeměňuje na hormon regulující spánek, serotonin. Současně ve vás ale vyvolá příjemně uklidňující pocit. Nejen to, pouhý šálek vám poskytne 60 miligramů hořčíku. Nedostatek tohoto minerálu je například odpovědný za to, že v noci, místo abyste spali, vám mozek jede na plné obrátky. Takže pokud chcete dobře spát, hlídejte si hladinu hořčíku.

4. Před spaním mlsejte kešu oříšky

Listová zelenina je často známá tím, že má vysoký obsah hořčíku, ale kešu ořechy poskytují celých 89 miligramů tohoto minerálu v pouhé čtvrtině šálku, což je přibližně malá hrstka. Výzkumy naznačují, že dodávání hořčíku zajišťuje dobré spaní, protože napomáhá k uvolnění a snižuje úzkost. Může rovněž bránit tomu, abyste se probouzeli brzy ráno.

5. Šálek heřmánkového čaje

Tato tradiční léčivá bylina se používá pro svůj pozitivní účinek na spánek zejména v lidovém léčitelství. Je o ní známo, že vykazuje lehké sedativní účinky, což znamená že večerní usrkávání z hrnečku teplého heřmánkového čaje vám může zajistit dobré spaní po celou noc. Heřmánek rovněž snižuje úzkost, která, jak známo, negativně ovlivňuje usínání.

Text: Julie Čermáková
Foto: Mrsiraphol, Freepik.com