Jak na domácí wellness aneb tajemství nezbytné relaxace

Foto: Pvproductions, Freepik.com

Každodenní stres, náročná práce, nikdy nekončící seznam úkolů. To vše čas od času vyžaduje dobití baterek. Tím nejjednodušším způsobem bude domácí wellness. Co všechno můžete pro sebe udělat?

V první řadě si zarezervujte čas jenom pro sebe, alespoň na hodinu, a také koupelnu. Na dveře pověste cedulku nerušit, vypněte telefon, připravte si relaxační hudbu a domácí wellness může začít.

Je třeba se správně naladit

Připravte si čaj, nejlepší je z citronové verbeny, která nabízí harmonizující účinek a uklidňuje nervy. Nechte bylinku asi 10 minut louhovat, poté vypijte po malých doušcích. Stejně relaxační je i čaj Rooibos. Nezapomeňte na lehké občerstvení, třeba pár kousků zeleniny nebo ořechů. Tahle kombinace vás příjemně naladí a přitom nezatíží trávení.

Domácí wellness je i o vůních

Najděte si před koupelí klidné místo. Třikrát nebo čtyřikrát se zhluboka nadechněte. Na ukazováček si dejte kapku relaxačního oleje a jemným kruhovým tlakem jím masírujte spánky. Tím se sníží úroveň stresu. Po té si zapalte vonnou svíčku s vůní skořice, myrhy nebo medu. Tyto teplé vůně vám poskytnou klidnou a příjemnou atmosféru.

Uvolněte se a protáhněte svaly

Pokud pracujete s počítačem, tedy sedíte celý den před monitorem, je důležité se večer pořádně protáhnout. Domácí wellness vsází zejména na protažení a rozpohybování svalů. Tak totiž snížíte napětí a dosáhnete celkového uvolnění. Zkusit můžete třeba základní jógové cviky na protažení.

Domácí wellnes ve vaně

Po protažení následuje příjemně teplá koupel. Už po dvou minutách ve vodě se svaly uvolní a dýchání zpomalí. Nezapomeňte si do ní přidat koupelovou sůl, která je bohatá na cenné látky a skvěle regeneruje pokožku. A jak dlouho se cachtat? Ideálních je asi patnáct minut.

Čas pro peeling

Domácí wellness zahrnuje i jemné ošetření pokožky jako je peeling. Při něm se uvolní odumřelé kožní buňky, stimuluje krevní oběh a pokožka krásně zregeneruje. Na jednotlivé končetiny, břicho a boky naneste peeling velikosti ořechu a houbou z lufy krouživými pohyby roztírejte.

Tip: Peeling si můžete vyrobit i z domácích ingrediencí. Stačí, když smícháte 100 g mleté kávy, 1 hrst čerstvých nasekaných listů máty a 300 ml olivového oleje. Metličkou šlehejte tak dlouho, dokud nevznikne viskózní hmota. Vmasírujte do pokožky, nechte krátce působit a po té opláchněte teplou vodou. Místo kávy můžete použít třtinový cukr, pak bude hmota hrubší.

Naučte se masírovat

Domácí wellness může být i o masážích. A zvládnete je i svépomocí. Byla by totiž škoda se o ně připravit, protože uvolňují oxytocin snižující stres a současně přinášejí energii. Podle výzkumného institutu University of Miami prý pouhých 10 minut masáže denně, kterou zvládneme sami, může zmírnit napětí. A jak na to? Kápněte si olej na ruce, rozetřete ho v dlaních a dlouhými tahy přejíždějte po stehnech. Pak si krouživými pohyby namasírujte břicho a ruce, zde postupujte od zápěstí k rameni.

Nezapomeňte na pleťovou masku

Pleťové masky dodávají pokožce koncentrovanou sílu blahodárných živin. Kromě toho, že obsahují aktivní složky, pleť se pod nimi zahřívá, čímž se otvírají póry a účinné látky mohou snadněji proniknout i do jejích spodních vrstev. Pro večerní domácí wellness si připravte zvlhčující olejovou masku, ideálně z meruňkového oleje, kterým natřete obličej a dekolt. Nechte působit asi deset minut a pak opatrně stáhněte kosmetickým tamponem.

Zaměřte se na ruce a nohy

Domácí wellness by mělo ulevit namáhaným končetinám. Například, pokud často pracujete s počítačovou myší, je dost pravděpodobné, že svaly na vaší pravé ruce budou náchylnější ke křečím. Vezměte masážní balonek, položte ho na rovnou plochu a přejíždějte po něm nataženou dlaní. Opakujte, dokud neucítíte uvolnění. Po té balónek umístěte střídavě pod jedno a druhé chodidlo a ploskou nohy po něm přejíždějte od prstů k patě a zpět. Nakonec si ruce i nohy natřete vhodným krémem.

Domácí wellness podpoříte vhodným jídlem

Na závěr celé procedury si dopřejte kvalitní středomořskou kuchyni. Tedy ryby, připravené na olivovém oleji a čerstvou zeleninu. Tak dodáte tělu bílkoviny, vitaminy a nenasycené mastné kyseliny.