Zdravý vztah vyžaduje notnou dávku diplomacie. Existují totiž témata, která považujeme za tabu, i když je naopak nutné o nich mluvit. A pak jsou taková, o kterých je lepší mlčet. Co dalšího do vztahu nepatří a jak se v tom všem vyznat?

Na šťastné a spokojené partnerství se nadřete. I zdravý vztah se neobejde bez chyb, ale práce na něm nás posouvá k tomu, abychom jich dělali co nejméně. Když počáteční zamilovanost skončí, teprve v této fázi se ukáže, zda k sobě opravdu patříte. Jaké chyby byste neměli ve vztahu dělat? Podívejte se:

Mlčení o problémech

Bez ohledu na to, zda se týkají vztahu, nebo jsou velmi osobní – nesvěřit se partnerovi o vlastních starostech, vede v dlouhodobém horizontu vždy k odcizení. Taková situace může být pro zdravý vztah nebezpečná. Jakmile si totiž vypěstujete odstup, už těžko se ho zbavujete. Proto si pamatujte, nebojte se partnerovi svěřit s problémy. Debata nad nimi pak mezi vámi vytváří porozumění. V opačném případě si totiž partner může vaši špatnou náladu, pramenící z třeba z pracovních potíží, vyložit špatně a vzniknou další problémy. Kromě toho můžete společně snáze překonat více překážek. 

Jste příliš otevření

Některé pravdy mohou bolet. Připadá vám jiný muž nebo žena atraktivní? Nechte si to pro sebe. Nikomu se totiž dobře neposlouchá, že jeho partner/ka mlsně kouká jinde… Tříchodové menu, které vám partner/ka uvařil/a vám nechutná? Buďte milostiví. Zkuste si představit, jak by asi bylo vám, kdyby jste se po vší dřině v kuchyni dočkali kritiky. Jinými slovy, i zdravý vztah se občas dostane do situace, kdy jsou bílé lži v pořádku – a důležité.

Zdravý vztah rozbíjí tvrdohlavost

Nejhorší je, když se ve vztahu potkají dva tvrdohlaví lidé. Jistě, zdravý vztah není o tom, že přestanete mít svůj vlastní názor. Jenže vždy trvat na svém úhlu pohledu může být pro druhého člověka docela vyčerpávající. Zkuste se na věci podívat jinak. Vžijte se do kůže svého partnera. Jaké jsou důvody jeho chování? Pokud je znáte a možná jim dokonce rozumíte, pak je snazší najít kompromis.

Středobodem vašeho světa je partner/ka

Láska potřebuje určitou formu závislosti. Stejně tak je ale důležité, aby každý z partnerů pracoval na své sociální síti mimo vztah. Život se nesmí točit jen kolem partnera či partnerky. To by bylo nejen špatné v případě rozchodu, ale taková závislost doslova zatěžuje partnerství. Například proto, že se ten druhý může cítit příliš omezený.

Zdravý vztah vyžaduje čistý stůl

Jinými slovy, nelíbí se vám, jak se partner/ka chová, ale přesto se tváříte, že je vše v pořádku? Zakoukali jste se jinde, ale nedáte na sobě doma nic znát? Je to vhodné pro zdravý vztah? Rozhodně ne. I když už s partnerem třeba do budoucna nepočítáte, případně se vám na něm cokoli nelíbí, je čestné vyložit karty na stůl. Při férovém jednání se totiž dá ledacos vyřešit a vy budete mít navíc čisté svědomí.