Boj proti stárnutí nabývá na významu, jakmile se objeví první vrásky. Pomáhá úprava jídelníčku, různé vitaminové terapie a kvalitní pečující prostředky. Dali jsme dohromady složky, které by v nich rozhodně neměly chybět.

Proč stárneme?

Stárnutí je přirozený, biologický proces. Rodíme se, vyvíjíme, naše produktivita se stále zvyšuje až do puberty. Když je náš vývoj dokončen, začíná proces stárnutí, který je předurčen každému z nás a nelze mu zabránit, ani jej zvrátit. Věk ale můžete oklamat. Stačí si vzpomenout na oblíbený citát: Jsme jen tak staří, jak se cítíme.

Péče proti stárnutí

Prostředky proti vráskám se snaží působit proti stárnutí pokožky pomocí produktů intenzivní péče a specifických přísad. Proto se obecně doporučuje zahájit péči proti stárnutí brzy, aby jeho projevy, jako jsou vrásky nebo poruchy pigmentace neměly šanci. To zahrnuje dobrou ochranu před UV zářením a krémy nebo séra se správnými přísadami. 

Složky proti stárnutí, které vylepšují vzhled:

Glycerin  na sebe dokáže vázat vodu v pleti po dobu několika hodin. Výsledkem je vyhlazení povrchového profilu pokožky a vymizení jemných vrásek.

Retinol  je čistá forma vitaminu A, která vytváří pojivovou tkáň a inhibuje enzymy, jež štěpí kolagen. Retinolové krémy tedy působí proti poruchám pigmentace, vráskám a povislé pokožce. Je to tedy ideální bojovník proti stárnutí.

Ceramidy  působí jako ochranný štít pro naši pokožku a dělají ji plnější.

Minerály  posilují a chrání naše kožní buňky. Díky nim bude pleť vypadat silnější, pevnější a hladší.

Vitamín C  podporuje tvorbu kolagenu, má antioxidační účinek a rozjasňuje pigmentové skvrny. Obecně se doporučuje proti stárnutí.

Kyselina hyaluronová  dokáže v pleti zadržovat vodu a tím vyhlazovat vrásky.

Fytohormony napomáhají k opětovné produkci estrogenu, jelikož čím jsme starší, tím se produkce tohoto hormonu v těle snižuje.

Peptidy  jsou tělu vlastní stavební bílkoviny a stimulují přirozené regenerační procesy pokožky.

Polyfenoly,  známé také jako antioxidanty, působí jako ochranný štít pleti. Kromě jiného mají protizánětlivý účinek, chrání pokožku před UV zářením, volnými radikály a tím i proti stárnutí.

Kyselina alfa-lipoová také  zachycuje volné radikály a údajně je rovněž schopna zlepšovat tvorbu kolagenu a mikrovrásky způsobené UV zářením.

Proti stárnutí očí

Oteklá víčka, vrásky a výrazové linky. Na očích se způsob života podepisuje nejvíce. Proto je péče o oči obzvláště důležitá. Příčinami drobných vrásek kolem očí může být UV záření, mimika, ale také predispozice. S malým úsilím ale dokážete obrovský rozdíl. Před spaním je důležité se důkladně odlíčit. Poté naneste pleťové mléko na obličej a okolí očí. Složky proti stárnutí se přes noc vstřebají, pokožka se regeneruje a vrásky, otoky a tmavé kruhy výrazně redukují.

Pigmentové skvrny

Také se jim říká stařecké a představují formu pigmentace, která má různé příčiny, od genetické predispozice, přes věk až po hormonální faktory. Nacházejí se hlavně na místech, která jsou více vystavována slunci, tedy obličeji, rukou a v dekoltu. Pigmentové skvrny jsou obvykle neškodné, ale je lepší je nechat pravidelně kontrolovat, aby nedošlo k záměně s melanomem, tedy formou rakoviny kůže.

Jak bojovat proti stařeckým skvrnám

Proti stařeckým skvrnám lze bojovat několika způsoby. Pokud je chcete zcela odstranit, existují různé lékařské postupy, například chemický peeling nebo ošetření laserem. Tato léčba však může být velmi nákladná a v některých případech také bolestivá. Proto je lepší rovnou minimalizovat vznik pigmentových skvrn a ušetřit si zbytečné starosti. Vhodné je každodenní používání opalovacího krému s vysokým ochranným faktorem. Zesvětlující účinky na pokožku mají krémy s obsahem přírodního arbutinu, retinoidů a derivátů vitaminu A.

Krémy a séra proti stárnutí

Sérum má tekutou gelovou konzistenci, která obsahuje zvláště vysoce koncentrované aktivní složky. Před aplikací je třeba obličej dobře vyčistit, nejlépe peelingem, aby byla pleť zcela bez make-upu a nečistot. Tak totiž všechny účinné látky rychleji proniknou do pokožky. Jelikož sérum obsahuje málo výživných nebo zvlhčujících látek, ve druhém kroku se aplikuje krém proti vráskám, který pak dodává pokožce vlhkost a další péči. Aby byla pokožka optimálně ošetřena, má smysl používat jak sérum, tak krém.