Barva oblečení je významný komunikační nástroj. Je to také jeden ze způsobů sebevyjádření. Barvou oblečení tak ostatním říkáme, kdo jsme. A rozhodně není pochyb o tom, že správně zvolená barva šatů může nejenom ovlivnit naši náladu, ale rovněž sehrát důležitou roli v našem životě. Jak tedy vybrat správný odstín?

Po celá staletí se odborníci pokoušeli pochopit, jak barva oblečení ovlivňuje náš život. Svět se řídil a vlastně i nadále řídí určitými barevnými pravidly. Psychologie barev je fascinující, ale také neuvěřitelně kontroverzní. Nakonec totiž vždycky zvítězí pocity jednotlivce, tedy zejména to, jak dobře či špatně se v dané barvě cítí.

Barvy oblečení jako kulturní hnutí i forma odporu

Barvou můžete vyjádřit i nesouhlas, stejně jako filmové hvězdy, které zvolily na předávání Zlatých glóbů černou, aby zvýšily povědomí o hnutí #MeToo. „Černé ženy ve žluté představují smělost a změnu barevného kontextu,“ prohlásila psycholožka módy doktorka Karenová pro magazín Refinery 29. Šlo o reakci na celebrity jako je Rihanna, Viola Davis a Beyoncé, jež si na sebe oblékly žluté šaty, ve kterých vypadaly doslova magicky, nejspíš i proto se objevil další hashtag #BlackWomenInYellow. „Tady už jde o kulturní hnutí,“ dodala Karenová. Co to všechno znamená? Dva jednoznačné fakty, a sice že barvou se můžete vymezit, ukázat své názory, a také bořit zažité mýty a ukazovat nové cesty.

Jaká barva oblečení je ta vaše?

Specifické významy barev i barevná psychologie nemusí sedět každému, ale jsou dobrým startem, jak najít svůj správný barevný tón. Začněte studenými barvami, které představují odstíny zelené a modré, jež vám pomohou dosáhnout pocitu klidu. Červená, oranžová, žlutá a další teplé barvy umí zlepšit náladu. Podle zvoleného odstínu pak přinášejí více energie, případě dodávají uvolněnost a klid. Prohlédněte si šatník a zamyslete se nad emocemi, které ve vás vzbuzují jednotlivé kousky i barevné kombinace. Barvy navíc mohou působit při různých příležitostech jinak. Tak například ráno vnímáte zelenou jako uklidňující, ale v pracovním procesu na vás může působit spíš skličujícím dojmem. A jak jsou na tom další barvy?

Červená – Hněv, láska, vášeň a síla

Červená je často protichůdná barva, která má tendenci vyvolávat silné emoce na obou koncích spektra. Některé kultury označují červenou jako barvu prosperity, jinde je červená naopak symbolem nebezpečí. Pokud si chcete dodat odvahu, pořiďte si nějaký parádní červený kousek. Nejenom, že vám pomůže vyniknout v davu, ale současně udělá dojem třeba na prvním rande.

Oranžová – Nadšení, pozornost, štěstí a energie

Oranžová je zářivá a pozornost přitahující barva, kterou si spojujeme s energií, nadšením a pocity štěstí. Vyhovuje extrovertům a stejně jako červená není pro slabé povahy. Odborníci ji doporučují nosit při cvičení nebo skupinových fyzických aktivitách.

Žlutá – Jas, energie, teplo a pozornost

Kterou jinou barvu bychom si měli spojovat se sluncem, jež nám rozjasní život, zahřeje a dodá energii, stejně jako vitamin D, než žlutou. Pokud potřebujete dostat do života radost, noste žlutou barvu. Vedle takového prozářeného odstínu, který si spojujeme zejména s jarem a létem, se sotva můžeme cítit smutně. Žlutá je pro povzbuzení zkrátka dokonalá.

Zelená – Štěstí, příroda, bezpečí a závist

Zelená nabízí pocit klidu a bezpečí. Tato barva také dlouho symbolizovala plodnost a štěstí. Na druhou stranu bývá často vyjádřením závisti. Potřebujete se cítit dobře a svěží, pak si oblékněte zelenou. Rovněž je i skvělou volbou, když se chystáte na schůzku s cizími lidmi. Zelenou můžete do jisté míry brát jako barvu naděje a nových začátku, proto se hodí třeba na pracovní schůzku, kde budete probírat nový úkol. A pokud se zrovna chystáte zahájit další kapitolu života, rozhodně do ní vykročte v zelené.

Modrá – Stabilita, produktivita, klid a smutek

Modrá je barva oblohy a oceánu, dvou stálých součástí světa. To je důvod, proč modré oblečení vyjadřuje loajalitu a stabilitu. Pomůže vám i lidem kolem vás cítit se klidně. Je to barva jistoty, která dokáže mírnit úzkost, což z ní činí ideální odstín pro pracovní či jiné prezentace. Tušíte, že vás čeká stresová situace? Pak si na sebe oblékněte modrou a uvidíte, jak se atmosféra kolem vás uvolní.

Fialová – Bohatství, moc, tajemství a představivost

Fialová v sobě nese dlouhou historii spojenou s královským majestátem a bohatstvím, protože její obstarání bylo nákladném vyráběla se ze vzácné mušle, která se nachází pouze na území dnešního Libanonu. Dnes je tato barva rovněž spojena s tajemstvím a fantastikou. Kdy nosit fialovou? Vždy, když se chcete cítit jedinečně nebo výjimečně. Stejně jako červená, i tato barva vám dá vyniknout. Kdykoli a kdekoli…

Růžová – Romantika, laskavost, klid a péče

Ještě na začátku 20. století byla růžová považována za „silnější“ barvu, proto byla tato barva oblečení vyhrazena především chlapcům. Až časem se jej role změnila a začala být spojována s jemností, soucitem a ženským elementem. Vzhledem k tomu, že tato barva představuje kombinaci červené a bílé, může se růžová spojit s mužskou i ženskou energií, a to navzdory genderovým stereotypům. A proč nosit růžovou? Třeba proto, že nabízí osvěžení, hravost a při delším působení i probuzení hlubších citů. Růžovou vytáhněte z šatníku zejména pro zvláštní romantické příležitosti nebo oslavy s blízkými.

Hnědá – Příroda, bezpečí, síla a osamělost

Hnědá je spojována s přírodou, takže přináší pocit bezpečí. Teplý tón působí pevně a stabilně, podobně jako zem pod nohama, ale pozor na to, že na velkých plochách může hnědá vyvolat pocit fádnosti a deprese. Oblékněte si hnědou, když si potřebujete na chvíli odpočinout nebo zpomalit. I proto se tato barva oblečení hodí na večerní a noční dobu nebo líné víkendové odpoledne. Hnědá je dokonalá i pro chvíle, kdy se chcete schovat do lůna přírody. Tuto barvu můžete také použít jako základ pro míchání výraznějších barev.

Černá – Tajemství, smělost, síla a neštěstí

Jelikož černá absorbuje v barevném spektru veškeré světlo, nepovažuje se ve své podstatě za barvu. Její schopnost můžeme vnímat jako projev síly a odvahy. Je to ale i barva oblečení, která je v našich končinách obecně spojena se zármutkem. Potřebujete se cítit silní, pevní v kramflecích? Oblékněte si černou. Máte rovněž určitou jistotu, že vás v pracovním prostředí budou brát jako autoritu.

Bílá – Mírumilovnost, čistota, nevinnost a prázdnota

Další odstín, který obsahuje zdánlivě protichůdné významy. V mnoha západních kulturách bývá bílá spojována s nevinností nebo čistotou, zatímco v některých východních tradicích často symbolizuje smrt. Tato barva vyjadřuje pocit novosti, takže je ideální ve chvíli, kdy pro vás něco nového začíná, anebo si ji oblékněte ve chvíli, kdy se chcete cítit povzneseni nad okolním světem.

Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik, archiv firem