Cesta ke štíhlé postavě není snadná. Téměř jistě vás na ní čekají nezdary a pokušení to vzdát. Pokud se na ni ale vydáte vyzbrojeni správnými znalostmi, žádné překážky vás od hubnutí neodradí. Na jaké chyby byste si proto měli dát pozor?
Jestli právě přemýšlíte o tom, že byste měli konečně dát na hubnutí, nezapomeňte na několik důležitých faktorů, které vám hubnutí značně usnadní. A to i v případě, že už hubnete a potřebujete se zbavit jen posledních pár kilogramů.
Trochu bujará oslava
Úspěšné hubnutí je rozhodně třeba oslavit. Problém je, že pokud to uděláte prostřednictvím pořádné hostiny, kde nebudou chybět dlouho odpírané sladkosti i tučná jídla, je dost pravděpodobné, že si z ní odnesete základ pro jo-jo efekt. A než si k tomu otevřete láhev vína, připomeňte si střízlivé číslo, a sice že alkohol může snížit schopnost vašeho těla spalovat tuky až o sedmdesát tři procent. Proto bude lepší se odměnit třeba novým kouskem oblečení, návštěvou wellness centra nebo salonu krásy.
Nikdy nekončící hubnutí
Spousta lidí se po dosažení vysněné váhy vrací k původnímu množství jídla a tedy kalorií, které konzumovali před fází hubnutí. To je ovšem cesta do pekla jo-jo efektu. Jediným fungujícím způsobem, jak se takovému uklouznutí vyhnout, je naučit se trvale počítat kalorie a vybírat si nízkokalorické zdravější potraviny. Ono vám to sice na první pohled nepřijde, ale tu káva s plnotučným mlékem, tam koláček po obědě, dvě deci vína po práci s kolegy, a hned máte o hromadu zbytečných kalorií navíc.
Nevážíte se
Přestanete se vážit ve chvíli, kdy ručička na váze ukáže cílovou váhu. A to je chyba. Nejenom že byste měli svou váhu sledovat každý den během doby, kdy se snažíte o hubnutí, ale je to rovněž důležitý faktor při udržování hmotnosti. Ačkoli číslo na váhové stupnici není jediným měřítkem posouzení vašeho hubnoucího progresu, různé studie naznačují, že ti, kteří se neváží, mají větší tendenci k přibírání. A proč? Bez vážení nebudete mít přehled o tom, zda jste nepolevili ve zdravém způsobu stravování a nezačali tak přibírat. Není nutné se vážit denně, kontrolní vážení by mělo stačit jednou týdně. Jelikož váha během tohoto období přirozeně kolísá, podle vědeckých studií je nejpřesnější vážení ve středu.
Nejíte dostatek bílkovin? Hubnutí nemá šanci
Pokud nebudete mít dostatek bílkovin, neudržíte svaly ve správné kondici. Málo svalů navíc zpomaluje rychlost metabolismu. Svalová hmota pomáhá tělu spalovat kalorie rychleji a hubnutí vám tedy půjde lépe. Bez svalstva tak budete náchylnější k přibývání na váze. A kolik bílkovin byste měli denně sníst, abyste podpořili hubnutí? Množství se liší podle aktuálního stavu každého jednotlivce. Obecně se dá ale říci, že dostačující by měla být konzumace 0,8 až 1 gramu bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti.
Absence sacharidů ve stravě
Při hubnutí lidé často vyřazují z jídelníčku sacharidy. Jenže to je špatně, protože poskytují tělu energii. Je ale důležité se zaměřit na složité neboli komplexní sacharidy, které tělo tráví pomalu, takže nemáte tak brzy hlad a tím toho vlastně sníte méně. Na rozdíl od jednoduchých sacharidů, které představují riziko vzniku obezity, cukrovky, ale i některých civilizačních chorob, složené sacharidy s vyšším obsahem vlákniny fungují opačně. Pomáhají udržovat v normě nejenom hladinu cholesterolu a glykémie, ale přispívají i ke zdravému prostředí ve střevech.
Hubnutí vyžaduje střídání pohybu
Hubnutí jde ruku v ruce nejenom se správně nastaveným jídelníčkem, ale také pohybem. Pokud jste nějakou dobu hubli a pak se „něco“ zadrhlo, problém může být i v rutině cvičení. Svaly totiž časem přivyknou na určitý pohyb a metabolismus zpomalí. Proto je dobré metabolismus nakopnout jiným typem pohybu. Tak například, pokud jste se snažili zhubnout na kole, zkuste pro změnu tenis nebo běh.
Málo spánku
Ke zpomalení metabolismu a tím i následnému hromadění kil přispívá také nedostatečný spánek. V jedné studii vědci analyzovali spánkové návyky více než pěti set účastníků a zjistili, že ztráta pouhých třiceti minut spánku zvýšila riziko obezity o sedmnáct procent. Dokonce i mírný nedostatek spánku způsobí, že vzrůstá hladina ghrelinu, hormonu stimulujícího hlad a naopak se snižuje hladina leptinu, hormonu, který potlačuje chuť k jídlu. A jak správně spát, zjistíte například ZDE.