Hádáte se a máte pocit, že vaše láska už vyprchala, protože vám to přestalo ve vztahu ladit? To se samozřejmě stát může. A bývá to i jeden z důvodů, proč příčiny hádek obvykle hledáme ve vztahu samotném. Jenže existují faktory nezávislé na daném partnerství, které mohou vést ke konfliktům. O co jde?

Milujete se, respektujete a přesto se hádáte. Pokud je hádek moc, obvykle padne otázka, tak hodíme se k sobě vůbec? Vztahové problémy ale vůbec nemusejí vycházet ze vztahu samotného. Často se totiž týkají výlučně jednoho z partnerů. A i když nemají se vztahem nic společného, problémů nadělají hodně. Podívejte se na některé z nich:

Dysfunkční sebeúcta

Narušená sebeúcta jednoho nebo obou partnerů může vést k problémům ve vztazích mnoha způsoby. Na jedné straně je pro nás těžké uvěřit jiné osobě, že nás oceňuje nebo miluje, pokud se k nám nechová podbízivě. Výsledkem je často nedůvěra a pochybnosti, které je těžké překonat. Na druhou stranu, pokud se cítíme méněcenní, musíme pro toho druhého a pro náš vztah s ním udělat hodně, abychom získali jeho lásku. Jsme sice připraveni dát vše, ale neodvažujeme se nic žádat ani očekávat. To vytváří nerovnováhu v partnerství nebo přátelství, s nimiž se obě strany budou dlouhodobě cítit nepříjemně. Hádáte se, protože partnerovi nevěříte? Zkuste si s ním o svých pocitech promluvit.

Zkušenosti z předchozích vztahů

Jakkoli si to z celého srdce přejeme, nikdy se zcela nezbavíme svých vzpomínek a zážitků. Pokud jsme v předchozích vztazích zažili něco, co nás velmi zranilo, můžeme si nevědomky spojit lásku a blízkost s (potenciální) bolestí. Abychom se před tím chránili, je dost dobře možné, že kolem sebe postavíme jakousi neviditelnou zeď, která stojí mezi námi a naším partnerem. Pokud se tedy hádáte, zkuste se zamyslet nad tím, jestli vás hádky neprovázejí všemi partnerskými vztahy.

Problematické modely rolí

Naše chování ve vztahu mohou ovlivňovat nejenom zkušenosti z předcházejících partnerství. Silný dojem v nás zanechává i to, co nám ostatní lidé dávají příkladem, zejména v dětství. Například, pokud se naši rodiče hodně hádali, je možné, že v dospělosti budeme vystupovat sólo a nedokážeme s partnerem komunikovat harmonicky a v klidu, což je jeden ze základních požadavků partnerství. Tak se mohou vztahy dalších lidí, kteří jsou nám blízcí, promítat do našeho vztahu a způsobovat problémy, které nemají nic společného s našimi pocity vůči partnerovi.

Vztah s rodiči

„To, jak jsme vyrostli a jak se naši rodiče dokázali o nás postarat, ukázat nám svou lásku, má zásadní dopad na naši schopnost zakotvit ve vztahu a také v něm vydržet,“ říká terapeutka Sandra Brown pro Psychology Today. „Například, pokud se o nás rodiče příliš nestarali, nedodrželi, co slíbili, mohlo to vést k naší tendenci vyhýbat se blízkosti druhého člověka a podvědomě si pěstovat strach nebo dokonce paniku ze závazku,“ dodává. Otázka by tedy mohla znít, hádáte se, protože se hádali i vaši rodiče?

Hádáte se, protože nevíte, co chcete

Další možnou příčinou problémů ve vztazích je nejasnost. Pokud jeden nebo oba zúčastnění lidé neví, co od vztahu očekávají a potřebují, co jsou ochotni dát a proč se například rozhodli pro tento životní model s partnerem, může to vést k nejistotám a rozporům ve společných představách.

Jestli vám na daném člověku a vztahu k němu záleží, určitě má smysl hledat konkrétní důvody toho, proč se například neustále hádáte. V případě, že tyto příčiny skutečně leží mimo váš vztah, nezbývá, než je najít a odstranit.