Co je to vlastně flirt? Ve slovníku cizích slov se dočteme, že se jedná o vyjádření náklonnosti určitým chováním, gesty, pohledy. Ale pozor, nemusí vždy skončit navázáním vztahu. Jak na to, aby si ho užila jedna i druhá strana?

Pokud vtipkujete s číšníkem, prodavačem, spolucestujícím ve vlaku, neznamená to, že si ho hned musíte brát. Někdy se potkáte pohledem, usmějete se na sebe, třeba prohodíte pár nezávazných vět s otevřeným koncem, v němž tento flirt může přejít v něco víc. Ale také nemusí, protože vás takové setkání k ničemu nezavazuje.

Kde začíná flirt?

Když se to vezme kolem a kolem, rozhodující otázkou není, kde flirt začíná, ale kde končí. A zda druhá strana přijme, že již skončil. Pak je to otázka místa, času, příležitosti a samozřejmě přání zúčastněných. Pokud si vše sedne, může se první úsměv proměnit v konverzaci a později v cokoli dalšího. Pořád ale máte možnost se kdykoli zvednout a odejít.

Jak poznám, že se mnou flirtuje?

S touhle otázkou nejste sama. Ve studii University of Kansas pouze 18 procent dotazovaných žen uvedlo, že by s jistotou poznaly, kdyby s nimi nějaký muž flirtoval. Na flirtování je přitažlivé to, že není hned jasné, co z toho bude. Že hlavní aktér nemá na čele napsáno – Pozor, je to flirt.

Flirt ve vztahu?

To je příjemné koření partnerského soužití. Nebojte se lehké provokace, láskyplného škádlení a také komplimentů a lichotek. To vše totiž vnáší do partnerství pohodovou náladu. A co flirtování s ostatními muži? Pokud jste ve vztahu a partnerovi takové věci nevadí, malé nezávazné flirtování jenom zvýší vaše sebevědomí, což není nikdy na škodu.

Kdy flirtování nefunguje?

Jestli se budete tvářit nezúčastněně a v duchu dotyčného na kolenou prosit, aby se na vás už konečně usmál, nedočkáte se. Líbí se vám? Dejte mu to najevo. Vždyť se na něj nemusíte hned vrhat. Hodláte se vrhnout do víru flirtování? Pak se nestylizujte do role modelky. Chlap, co za něco stojí, si vás všimne takové, jaká jste doopravdy. Flirt nedopadne ani s velkým výstřihem, krátkou sukní a jehlovými podpatky. Už dávno neplatí, že první flirtuje muž. To byste se mnohdy načekala… Nedělejte ze sebe diblíka, zejména v určitém věku takový pokus o flirt vyzní spíš jako pořádný trapas. Kousání do rtu nebo olizování rtů patří spíš do Pretty Woman než do flirtující výbavy moderní ženy. Rovněž je dobré si dát pozor na jakýkoli dotyk protějšku, se kterým flirtujete. Je to totiž bráno jako signál k něčemu víc. A platí to jak pro muže, tak i pro ženy.

Jak na správný flirt?

Co nedělat při flirtování už víte. Podívejte se, co je naopak při flirtu dovoleno.

1. Buďte autentická a sama sebou

To zní sice jednoduše, ale hůř se provádí, protože vyžaduje jednu zdánlivě obyčejnou věc, a sice přestat myslet. A to není snadné, jelikož věci, na kterých nám záleží, máme tendenci promýšlet. Vidíte chlápka, který by stál za flirt a už se vám v hlavě rozjíždí kolotoč myšlenek hledající tu nejoriginálnější, nejvtipnější a nejchytřejší větu.

Přitom právě první věta rozhodně není z těch, které by si váš objekt flirtu chtěl zapamatovat na vždy. Takže bude stačit zcela obyčejné Ahoj nebo Hezké hodinky a podobně. Mnohem důležitější je, abyste působila otevřeně, přátelsky a abyste si opravdu chtěla povídat.

2. Flirt chce odvahu

Před několika týdny jsem jela vlakem, četla knihu a občas jsem se některým pasážím usmála. V cílové stanici mi muž, který seděl proti mně, řekl: „Vy se tak krásně usmíváte.“ Chtělo to od něj pořádnou odvahu. Díky němu jsem pak měla celý den dobrou náladu. Pravdou ale také je, že málokdy potkáte tak přímého člověka. Co mi to dalo? Když se mi něco líbí, nebojím se to říct. Komplimenty totiž lidé často říkají jen tehdy, když si od nich něco slibují. A to je škoda.

3. Neberte se příliš vážně

Na světě je téměř osm miliard lidí. A všichni mají obdobné problémy, myšlenky a pocity. A stejně jako my jsou přesvědčeni, že jejich život je ten nejdůležitější. Pokud si tohle uvědomíme, třeba se pak nebudeme brát tak moc vážně. Pro správný flirt je to důležité poznání.

4. Hezky uvolněný flirt

Flirtování není soutěžní sport. Ano, můžete z něj hodně vytěžit, ale v praxi jde spíš o loterii než soutěž. Takže se uvolněte a běžte na to. Pokud se totiž k flirtu postavíte napjatá jak struna, fungovat nebude. A co hůř, příště to uděláte zrovna tak.

5. Zapomeňte na všechny flirtovací poučky

Ne, čtete správně, patří sem i tento, poněkud rozporuplný tip. Jsme totiž jenom lidé a každý z nás má rád něco jiného a něco jiného mu vyhovuje. Navíc flirt bývá neplánovaný, nezávazný, proto se sotva můžete držet nějaké strategie. Stačí si ho jenom užít a pobavit se…