Lidé často přemýšlejí o tom, co všechno dává jejich vztahu jistotu silného pouta. Budete se divit, ale převážně jde o zcela obyčejné věci, sdílení drobných radostí a také třeba společné plány do budoucna. Co dalšího tvoří pevný vztah? Podívejte se.

Jste zamilovaní, žijete spolu, trávíte spolu hodně času? To zní dobře. Skutečně stabilní vztah však nabízí mnohem více. Souhlasíte s těmito fakty, která o vztahu uvedla vztahová koučka Natalia Juarez pro web Psychology Today?

Ve vztahu rozhodujete společně

Samozřejmě tím není myšleno, abyste s partnerem/ou probírali, co si ráno vzít na sebe nebo jakou svačinu si připravit do práce. Pokud jde ale o věci, jako jsou nákupy do bytu, děti nebo změna zaměstnání, je nejlepší si navzájem poradit a rozhodnout se společně. Tak se totiž budete cítit jako MY místo pouhého JÁ.

Bráníte svého partnera

Řekl někdo špatné slovo o vašem partnerovi? To si určitě nenecháte líbit. Není nic divného na tom, když si kamarádce nebo kamarádovi postěžujete, že váš partner/ka nechává věčně plný kávovar kapslí nebo ponožky po celém bytě. Určitě i oni na své partnery vysypou obdobné nectnosti. V zásadě ale platí, mluvit špatně o tom druhém je porušení důvěry a to naznačuje, že soudržnost ve vztahu není právě silná.

Ve vztahu si vytváříte společné plány do budoucna

Děti, dům, cesta kolem světa? Minimálně v podstatných věcech by se měly shodovat vaše představy o budoucnosti. Pokud například jeden chce děti a druhý ne, může se tento rozpor proměnit v překážku správného fungování vztahu. Myslete na to, že čím podobnější plány ve vztahu máte, tím lépe pro vaši společnou budoucnost.

Jeden druhého umíte vyslechnout

I když by váš protějšek neměl nahrazovat terapeuta, je důležité, abyste s ním o svých problémech dokázali hovořit. A udělejte to hned, jak vás něco začne trápit. Protože pokud s krizemi budete bojovat pouze ve svém nitru, váš partner si může špatnou náladu rychle vztáhnout na sebe. A to je cesta k rychlému a nepříjemnému konfliktu.

Máte podobné hodnoty

Je nesmírně důležité, abyste viděli svět podobnýma očima a také si stanovovali podobné priority.  Jen tak se totiž můžete ve vztahu sladit jako pár. To samozřejmě neznamená, že musíte mít vždy stejný názor. Pak by to totiž mohla být pořádná nuda…

Neděláte rozdíly mezi svými a jeho přáteli i rodinou

O návštěvách u tchánů a tchyní se vypráví řada vtipů. Pokud pro vás ale takové rodinné sešlosti nejsou problém, pak jenom dobře. Stejně jako se rádi potkáváte i s přáteli vašeho protějšku. Blízká rodina a kamarádi totiž bývají velmi oblíbeným důvodem ke sporu. Je vhodné se tomu vyhnout a hledat na ostatních především to pozitivní. Mimochodem, ani vy nejste bez chyby.

Drobné projevy lásky

Ve vztahu jsou životně důležité i drobné projevy lásky, kterými dáváte každý den najevo, jak moc vám na tom druhém záleží. Romantické vzkazy v bytě, zubní kartáček, na který mu/jí nanesete zubní pastu nebo každodenní polibek na dobrou noc. To vše vám den za dnem potvrzuje, oba se milujeme, patříme k sobě a jsme tým.