Říkají mu Einstein, ale on je skutečně Einstein. Jmenuje se Filip Koenig a jeho prapradědečkem byl sám legendární Albert Einstein. Kromě toho, že je génius a trpí nevyléčitelnou nemocí, je vůbec nejmladším profesorem teorie fyziky na univerzitě. A to není všechno.

Einstein je nejenom sexy, chytrý, ale dost často i na zabití. S ohledem na dědičnou Huntigtonovu nemoc, což je vzácné neurodegenerativní onemocnění mozku, charakteristické nekoordinovanými trhavými pohyby těla a snížením mentálních schopností, které je nevyléčitelné, je nucený žít svůj život naplno, než se z něj stane chodící troska nebo dokonce umře. Z tohoto úhlu pohledu je Filip Koenig naštěstí jenom hlavní postava nového krimiseriálu z dílny televize Prima, ve kterém, i přes Einsteinovo prokletí, nechybí pořádná dávka humoru a samozřejmě napětí.

Z fyzika poldou

Když se Filip pokusí během jedné lékařské prohlídky ukrást z ordinace léky, aby zpomalil zhoršování svého zdravotního stavu, je zatčen a poslán do vězení. Tam se připlete k vyšetřování vraždy a pomalu začne rozplétat složitý případ. Z toho ale není nadšená vyšetřovatelka na oddělení vražd Lenka Vrabcová, která Filipa sama zatýkala. Má ráda pořádek, systém a předpisy a to Einstein rozhodně nedodržuje. Se zaťatými zuby se tak Lenka musí pustit do spolupráce s chytrým a nesnesitelným profesorem fyziky a navíc hezkým chlapem obletovaným ženami. Nicméně, jejich spolupráce je opravdu úspěšná. Z toho je nejvíc nadšený šéf kriminálky Ivan, který lpí na dobré pověsti svého oddělení. A když zjistí, že Filip by mu dokázal ještě vylepšit plusové body, neváhá ani minutu a nabídne mladému Einsteinovi práci. Ten výzvu přijme.

Vojta Kotek jako Einstein

Profesor Filip Koenig, který je údajně prapravnukem Alberta Einsteina, vyučuje fyziku na univerzitě a pracuje na tom, aby navždy vyřešil energetické problémy lidstva. Asociál, bez špetky soucitu a empatie, zato s IQ 210. Filip je přesvědčený, že do konce života mu zbývá pouhých sedm let. Nebo možná i míň. Jídlo, spánek, přátelé, žvanění s doktory nebo dlouhá zamyšlení – to není nic pro něj, utíká mu čas! Jednoho dne ale skončí na policii a hrozí mu vězení. Na poslední chvíli ho před mřížemi zachrání nečekaný návrh. Má se stát poradcem při vyšetřování vražd.

„Filip je prudce inteligentní, až geniální člověk, který to dává velmi rád na odiv svému okolí, a zároveň to kompenzuje různými charakterovými vadami a neduhy,” říká o Einsteinovi jeho představitel Vojta Kotek. „Má nemoc, která mu omezuje čas, a kvůli tomu je hodně zrychlený. Snaží se řešit svoje výzkumy, ale do toho všeho se ještě připlete k policii. To ho zdržuje od reálné práce, ale zároveň mu to hladí ego. Točit s Čmaňou, neboli Pavlem Zedníčkem, je skvělé, znám ho od svých dvanácti let, kdy jsme spolu hráli v Richardovi III. Aničku znám taky od dětství, protože můj táta hodně spolupracoval s jejím tátou Bolkem. O Veronice Freimanové se ani nezmiňuju, protože to je taková moje filmová máma. Do toho všeho režisér Vojta Moravec je můj spolužák. Pro mě to je takové až rodinné setkání.“

Komu Einstein poleze na nervy?

Jeho nejbližší kolegyní je Anička Polívková jako vyšetřovatelka Lenka Vrabcová. Svobodná matka, která miluje svého syna Kryštofa a hledá si hodného muže. Jenže to jí Einstein vždycky tak nějak překazí. Přesto se s ním pustí do spolupráce, která je kupodivu úspěšná. Filip se jako každý syn dostává do střetu se svou matkou Kamilou v podání Veroniky Freimanové. Jen o něco méně poleze na nervy Evě Josefíkové, co by forenzní analytičce Soně, které se líbí jako muž. Nad Koenigovými metodami občas přimhouří oči i Pavel Zedníček jako šéf kriminálky Ivan Urban.

„Mám radost, že můžu být mezi Vojtou a Aničkou a jako jejich šéf a major je úkolovat,” říká ke své roli Pavel Zedníček. Ivan je většinou hodný chlapík, ale když je potřeba, umí přitvrdit. Je to starý kriminalista, ovšem v nejlepších letech, který se setká s Filipem a začnou se dít věci. Jakmile se osvědčí v jednom případu, dostane Ivan nápad, že by mohl Filipa zaměstnat jako konzultanta, a tak mu dá na výběr. Buď vězení, nebo policie,“ dodává legendární Čmaňa.

V dalších rolích pak můžete vidět Jana Vondráčka jako děkana Medka, Lukáše Duy Anh Trana jako Einsteinova nejlepšího kamaráda a kolegu Leeho, a Marka Němce, Lenčina kolegu Jakuba.

Seriál Einstein – Případy nesnesitelného génia startuje v sobotu 8. 5. 2021 na TV Prima.