Už dávno se na dovolenou do Itálie nejezdí pouze k moři. Apeninský poloostrov nabízí spoustu dalších, turisticky atraktivních míst. Jedním z nich je okouzlující Lago di Como, které si zamiloval i americký herec George Clooney. Jak se tam dostanete a co všechno vás čeká?

Impozantní příjezd

K Lago di Como, můžete cestovat různě, buď letadlem do Milána a tam si půjčit automobil nebo dál pokračovat vlakem či autobusem. Zkušení řidiči se nepochybně vydají vlastním vozem. Jelikož se jezero Como nachází v Lombardii, sotva pár desítek kilometrů od švýcarských hranic, nabízí se několik příjezdových cest: přes Německo a Švýcarsko, pak delší cestou přes Rakousko a nejrychlejší přes Německo, Rakousko a Švýcarsko. Počítejte s tím, že tak jako tak se nevyhnete průsmykům/passům. A teď jde o to, nakolik jste adrenalinoví hráči a nakolik je pro vás důležitý klídek po cestě. My jsme se vydali nejrychlejší cestou přes Passo dello Spluga neboli Splügen Pass. Rozhodnete-li se vyrazit stejnou trasou, připravte se na pořádný šplh vysoko, protože hranice mezi Švýcarskem a Itálií přejíždíte ve výšce 2 117 m nad mořem. Jelikož silnice překonává na krátkém úseku obrovské převýšení, čekají vás pořádné serpentiny, které se z jedné i druhé strany klikatí jako had a na italské straně jsou cesty prošpikované spoustou tunelů. Na švýcarské straně podél silnic a někdy i na nich odpočívají zatoulané krávy, na italské straně se doslova odnikud noří autobusy, motorkáři, cyklisté. Takhle to zní celkem obyčejně, ale na místě je to adrenalin, který vám nedá spát až do další cesty zpátky.

Letoviska pro všechny

Lago di Como má punc luxusu. Něco jiného se ovšem povídá a něco jiného je skutečnost. Přesněji řečeno, i na Como si najdete letovisko, kde vám ubytování ani návštěvy restaurací nevybílí konto. Jedním z takových městeček je například Domaso, které leží na severní straně jezera a nabízí výhodnou polohu pro plavby lodí do vyhlášených turistických center jako je Bellagio, Varenna, Como a další.

Aktivní sportovci i plážoví povaleči

Přestože se nacházíte pod Alpami, voda v jezeře je uprostřed léta teplá jako u Středozemního moře. Ostatně, tuhle středomořskou atmosféru dokreslují i všudypřítomné palmy, nádherně kvetoucí rostliny a voňavé citrusy. Díky neustále vanoucím větrům je Como ideálním místem pro windsurfing. Ostatně, po celém pobřeží najdete školy různých vodních sportů, kde se můžete naučit jezdit na paddleboardu, vyzkoušet jógu na vodě, sklouznout se na katamaránu… Co oceníte jsou čisté malé písečné pláže a travnaté plochy s občerstvením i dalším zázemím. Až vás přestane bavit koupání a slunění, kolem jezera se nachází spousta více či méně náročných turistických s dech beroucími výhledy na celé jezero.

Pár tipů na závěr

Máte-li malého čtyřnohého kamaráda, nenechte ho doma a vyrazte na dovolenou s ním. Například na BOOKING.COM najdete přímo ubytování, kde jsou na pejsky připraveni. A Lago di Como je vůči hafanům velmi přátelské, můžete je vzít nejenom do restaurací, ale i do obchodů, s výjimkou supermarketů. Pokud hrajete golf, nezapomeňte si do kufru přibalit bag, protože nedaleko jezera se nachází golfový klub Mennagio, což je jedno z nejstarších hřišť v Itálii.

Text: Jana Nováková
Foto: archiv redakce