Perfekcionismus je vyčerpávající vlastnost, která svého nositele odsuzuje k posedlosti dokonalostí. A často přidá i život v osamělosti. Své o tom vědí dokonalé ženy. Nebo spíš muži takových žen, kteří od nich po čase prchají. Co jim vadí?

Dokonalé ženy rozhodně umí zaujmout. Mají styl, jedí zdravě, sportují, mluví spisovně, jejich byt je dokonale uklizený a v práci je najdete na manažerských postech. Taková dokonalost je nesporně přitažlivá. Jenže, jak se říká, všeho s mírou. Navíc, znáte chlapa, který by dobrovolně jedl zeleninu, škrtl ze slovníku sprostá slova a uklízel si ponožky? My ne. Přiznejme si na rovinu, někdy ta mužská nedokonalost je víc přitažlivá než vystajlovaný krasavec, který připomíná kluka z plakátu v módních časopisech. A celkem podobně se k dokonalosti versus nedokonalosti staví i muži. Co jim vadí na dokonalých ženách?

Cítí se vedle nich nejistě

Většina mužů chce žít ve vztahu pro svou svou partnerku. Podporovat ji, budovat pro ni společný život a nabídnout jí rameno, o které se bude moci opřít. Ženy mužům totiž dávají pocit, že jsou silní a potřební, vzbuzují v nich jistotu. Ale jak to muži zvládnou ve vztahu s někým, kdo se o sebe postará od A do Z? Dokonalé ženy zkrátka dávají svým partnerům pocit, že jsou k ničemu a zbyteční.

Dokonalé ženy jsou časem nudné

Vztah žije mimo jiné z rozmanitosti. Tím, že spolu rostete jako pár, hádáte se, usmiřujete a znovu a znovu se vzájemně poznáváte, máte o zábavu postaráno a každý den je pro vás jiný. Jenže dokonalé ženy začnou být časem předvídatelné do té míry, že se dříve nebo později jejich partner začne nudit. Koho by také bavilo žít v přesně nalajnovaném a dokonalém životě…

Život pod tlakem

Dokonalé ženy se nemýlí, nedělají chyby a zvládají prakticky všechno, co si umanou. To je sice na jednu stranu obdivuhodné, na druhou se jejich partner neustále cítí pod tlakem. Ve světle dokonalosti takové ženy totiž vidí své chyby ještě horší, než ve skutečnosti jsou. A to nikdo nechce. Zejména doma, kde by měla panovat bezpodmínečná láska a příjemná atmosféra, která v domácnosti dokonalé ženy spíš připomíná neustálý boj s vlastní sebeúctou.

Neskrývá něco?

Jistě, na začátku vztahu se obě strany obvykle snaží, aby toho druhého nevyděsily svými nedostatky. Jenže, když se ani po delší době neobjeví nějaký háček v podobě nijak zásadní nectnosti, ve většině lidí taková dokonalost vzbudí podezření: Nehraje na mě něco? To není možné, že by byla tak dokonalá. Co přede mnou skrývá? Cítíte z otázek nedůvěru? Přesně tak. A jak známo, ta bývá zásadním důvodem rozpadu vztahu. I dokonalé ženy tak vlastně mohou být z určitého úhlu pohledu nedokonalé.

Muži hledají pouto. Nikoli dokonalost

I když se občas stydíme za své slabosti a samozřejmě se neustále snažíme o to, abychom se stali silnějšími a lepšími lidmi, je třeba mít na paměti, že nikdo není a nemůže být dokonalý. Právě to nás totiž dělá jedinečnými. Každý chce navenek ukázat své nejlepší stránky a před kamarády se pochlubit dokonalým partnerem. Skutečné pouto a hluboké city si ale vytvoříme pouze k lidem, s nimiž se můžeme identifikovat a kteří jsou vůči nám přístupní. A muži naštěstí vědí, že vysněná žena nemusí být stoprocentně dokonalá.