Spánek, tedy ten nepřerušovaný a dostatečně dlouhý bývá spíš výjimkou než pravidlem. Dobře se vyspíme za odměnu. To znamená, že pro kvalitní spánek musíme něco udělat. Třeba dodržet následujících deset pravidel:

1.  Spánek a nápoje

Nejméně čtyři hodiny před spaním je třeba se vyhýbat nápojům, které povzbuzují pozornost. Spánek se dostaví, pokud v podvečer či večer, podle toho, v kolik hodin chodíte spát, již nebudete pít kávu, čaje nebo různé energetické nápoje. Jejich konzumaci byste měli omezit i přes den.

2. Spánek a jídlo

K večeři si dávejte lehká dietnější jídla. Jíst byste měli naposledy cca tři hodiny před spaním.

3. Večerní pohoda = spánek

Před spánkem se snažte „vypnout“ a nemyslet na každodenní starosti.

4. Procházka pro spánek

Ke zlepšení spánku napomůže malá večerní procházka. Na co byste si ale měli dát pozor, je cvičení před spaním. Do posilovny choďte nejpozději v podvečer.

5. Alkohol spánek nezlepší

Někdo si rád dává skleničku před spaním, protože se mu lépe usíná. Jenže to je tak všechno, protože dál alkohol narušuje takzvanou REM fázi spánku, která je nutná k celkové regeneraci.

6. Spánek ovlivňuje nikotin

A to zejména, pokud si dáváte poslední cigaretu těsně před usnutím, anebo během noci, kdy se probudíte a dál nemůžete usnout. Nikotin vás neuklidní, ale naopak povzbudí, takže dál už nezaberete.

7. Postel slouží pouze ke spánku …

… a také k tělesným radovánkám, třeba sexu, že… ;-). Takže si pamatujte, že do ložnice nepatří televize, do postele jídlo ani knihy. Za to do ní patří povlečení vyrobené z kvalitních materiálů, ve kterém se nebudete potit, nebude vám v něm zima a hodit se bude i nemačkavost, díky které ho nebudete muset žehlit.

8. Spánek zlepšuje pravidelnost

Jinými slovy, snažte se chodit spát i vstávat každý den ve stejnou dobu. A tento rytmus je třeba dodržovat i o víkendu. Akademická čtvrthodinka navíc či méně v něm samozřejmě nehraje zas takovou roli.

9. Neprotahujte spánek převalováním v posteli

Jakmile jste se vyspali, dál se v posteli nepřevalujte, nemeditujte, ale vstaňte.

10. Spánek se dostaví …

… v místnosti, kde je tma, ticho, vyvětráno a teplota kolem 18 až 20 stupňů Celsia.

Další tipy, jak si zlepšit spánek, najdete v článku SPÁNEK A JAK NA NĚJ, KDYŽ SE NÁM HO NEDOSTÁVÁ.

Text: Jana Nováková

Foto: archiv firem