Čtyři tipy, jak číst více knih

Foto: Freepik

Čtení knih je zdravé. Jenže kde vzít v běžném životě čas na čtení? Vyzkoušejte následující čtyři tipy, díky kterým se z vás stanou doslova knihomolové. Uvidíte, že při troše snahy se budete ve světě knih brzy pohybovat jako ryba ve vodě.

Potvrdí vám to deset z deseti psychologů, že čtení knih není pouze zábavné, ale současně pomáhá k lepšímu soustředění a zlepšení paměti. Kromě toho si rozšíříte slovní zásobu, která je důležitá pro komunikaci v různých životních situacích. Všichni víme, že mozek je sval. A ten, jak známo, je třeba trénovat. Právě čtení knih tak s klidem můžete zařadit do vašeho tréninkového plánu. Neméně důležitým aspektem čtení knih je rovněž posílení fantazie a kreativity. Tuhle schopnost pak uplatníte i v řadě profesí.

Bez knih ani ránu

Jezdíte do práce městskou hromadnou dopravou nebo vlakem či autobusem? Přesně tohle jsou ideální chvíle ke čtení knih, na které byste jinak neměli čas. Kniha se vám bude hodit i v čekárně u lékaře, kadeřníka nebo kdekoli jinde, kde víte, že budete alespoň dvacet minut čekat. To je totiž přesně ta doba, během které zvládnete přečíst alespoň jednu kapitolu. Pokud zařadíte do své každodenní rutiny i tyto čtecí chvilky, na konci týdne budete zcela určitě překvapeni, kolik jste toho dokázali přečíst. Nechce se vám se tahat s papírovou knihou? Právě na cestování může být ideálním řešením čtečka knih a do auta nebo pro pěší aktivitu audio kniha.

Čtení plánujte

Večer před spaním pár stránek z oblíbených knih určitě zvládnete. Nehledě na to, že čtení patří mezi příjemné relaxační aktivity, které vám umožní lepší usínání. Samozřejmě v závislosti na výběru knihy. Číst se dá i přes den, třeba po nedělním obědě u kávy. Nebo během týdne, kdy si některé dny v týdnu naplánujete alespoň hodinový klid s knihou v ruce.

Sledujte žebříčky knih

Nakladatelství pravidelně vydávají seznamy knižních novinek, ze kterých si vyberete nejenom podle oblíbeného autora, ale i podle typu knihy. Vyplatí se mít v zásobě alespoň dvě tři nové knihy, abyste se vyhnuli pauzám, ve kterých uvažujete o nákupu dalších knih. Jinak totiž hrozí, že se vrátíte ke starým zvykům a místo knih si budete opět číst jenom zprávy v mobilu.

Netrapte se knihami, které vám nic neříkají

Čtení knih se může občas proměnit v utrápené listování stránkami a doslova čekání na konec. Máte s takovými knihami zkušenosti? Jestliže se ani po třiceti stránkách nezačtete, knihu odložte a vezměte si jinou. Byla by totiž škoda přijít o radost ze čtení. Zajímavých knih je určitě víc, než jedna nudná.