Coco Chanel, vlastním jménem Gabrielle Chanel asi netřeba představovat. Její životní příběh je ale tak pozoruhodný, že rozhodně stojí za to jej zmínit. Mimochodem, víte, proč má její ikonický parfém Chanel No. 5 právě toto číslo?

Ale pojďme na začátek. V roce 1883 porodila Jeanne Devolle svému druhovi, podomnímu obchodníkovi Albertu Chanelovi, druhou dceru Gabrielle. Holčička měla čtyři sourozence a nepříliš veselé dětství, protože ve dvanácti letech, po smrti matky skončila v klášterním sirotčinci v Aubazine. Naštěstí se jí po škole ujala teta, která ji zaměstnala ve svém obchodě s oděvy v Moulins, kde se brzy rozneslo, jaká je Gabrielle šikovná švadlena.

Coco Chanel

Mladá Gabrielle se činila a kromě šití si též přivydělávala zpěvem v kavárnách a barech ve Moulins a okolí. Odsud pochází její přezdívka Coco, která ve francouzštině znamená dušinka nebo miláček.

Žena, která předběhla dobu

Coco Chanel byla obyčejná dívka, která na začátku neměla nic, ale o to větší vůli rvát se se životem. V retrospektivě můžeme říci, že předběhla svou dobu nejenom touhou po nezávislosti, ale i tím, co dokázala na poli módy. „Malé černé“ by měla mít v šatníku každá žena, co by zcela univerzální kousek. Byla to právě ona, kdo vymyslel pro dámy pohodlné oblečení vycházející z pánských střihů. Proslulé jsou její pleteniny, zejména žerzej a nadčasová kombinace modré a bílé. Kromě neotřelých módních nápadů si Coco Chanel poradila i propagací svých oděvů. Prostě si je oblékla sama a vyrazila v nich na pláž, kolonádu, do společnosti.

Coco Chanel vymyslela malé černé neboli elegantní nadčasové šaty. Podobné koupíte ZDE.

Vrchol kariéry

Coco Chanel bylo přes sedmdesát, když vytvořila nadčasový kostým Chanel, který si oblékají ženy po celém světě teď a budou ho oblékat i za dalších padesát let. Sestává se z krátkého saka bez límce a sukně ke kolenům. Dalším poznávacím prvkem je lemování saka ozdobnou portou. Zpodobnění čistého minimalismu a dokonale odvedené myšlenky nadčasového elegantního modelu.

Chanel No. 5 je ikona vůní, kterou milovala i Marylin Monroe. Pořídíte ZDE

Chanel No. 5

V souvislosti s Coco Chanel musíme zmínit i proslulý parfém, byť byl hlavně dílem chemika Ernesta Beauxe, který do něj promítl Gabrielliny představy o moderní vůni 20. století a vzpomínky na vůně z dětství v klášteře. Mimochodem název Chanel No. 5 pochází ze slepé zkoušky očíslovaných vzorků, při které Coco vybrala ten s číslem 5. Nebyla to tak úplně náhoda, protože pětka byla její oblíbené číslo, které rovněž představovalo vzpomínku na klášter vedený řádem cisterciáků. Ti byli zastánci numerologie a důraz kladli právě na číslo 5, které pro ně mělo mystický význam. Tak vlastně vznikl zcela jednoduchý, originální a snadno zapamatovatelný název. Původní flakón se od současného tvaru zcela lišil. Navíc byl vyrobený z tenkého skla, takže nebylo možné ho zasílat poštou, protože by manipulaci nevydržel. Malá kulatá lahvička tak zanikla a flakón získal hranatý tvar a zesílené sklo. Od té doby se jeho podoba po desetiletích vždy mírně upravuje, aby držela krok s dobou.

Parfém se skládá z více než 80 složek. Těmi nejdůležitějšími jsou růže, kosatec, jasmín, ylang ylang, vanilka, ambra a santalový olej. Oblíbila si řada slavných žen – Marilyn Monroe na otázku, co máte na sobě, když jdete do postele, zásadně odpovídala Chanel No. 5.

Text: Komerční prezentace
Foto: Justine Picardie, CC BY-SA 4.0 Wikimedia Commons, archiv značek
Zdroj: Wikipedie