Cítíte se nejlépe v horkém létě nebo dáváte přednost zimnímu klidu? Ať už je vaše oblíbené roční období jakékoli, hodně prozrazuje o vaší osobnosti. Podívejte se, co na to říká přední americký psychiatr Scott Haltzman.

Počasí může značně ovlivňovat naši náladu. To jsme nejspíš už někdy pocítili všichni. Když svítí sluníčko, jsme hned šťastnější, naopak déšť v nás vyvolává smutek. A stačí si vzpomenout na zimní blues. Tohle roční období je charakteristické častou tmou a chladem, které vyvolávají podstatně více špatné nálady než je typické pro zbytek roku.

Roční období v individualitě

Je to ale opravdu tak jednoduché? Jsme v létě šťastní a v zimě spíše smutní? „Ne nutně,“ říká americký psychiatr a autor Scott Haltzman pro magazín Verywellmind. „Roční období, a tedy i počasí, ve kterém se cítíme nejpříjemněji, je velmi individuální a z velké míry závisí na našich osobnostních rysech,“ dodává. Haltzman rovněž přiřazuje jednotlivým ročním obdobím typické charakterové rysy. Poznáte se v některých?

Roční období a osobnost

Jaro

Je vaše nejoblíbenější roční období jaro? Pak jste podle doktora Haltzmana pravděpodobně otevřený člověk. O jaru se říká, že je časem obnovy. Lidé, kteří milují jaro, také rádi zkouší nové věci a těší se na nové impulsy. Podle Haltzmanovy teorie jsou milovníci jara rovněž trpěliví, což je celkem logické, protože celou zimu musí čekat na první hřejivé paprsky jarního slunce a zelenající se přírodu.

Léto

Fanoušci léta jsou většinou velmi aktivní lidé, kteří milují outdoorové aktivity všeho druhu. V letním teplém období se život většinou odehrává venku a tento životní styl vám naprosto vyhovuje. Neradi jste totiž zavření mezi čtyřmi stěnami, protože dáváte přednost čerstvému vzduchu. Podle Scotta Haltzmana bývají takoví lidé extroverti, kteří milují zahradní party a večírky. Kromě jiného ale také neradi tráví čas sami se sebou, v rozjímání. Takové věci je nudí a raději se baví.

Podzim

Možná vás to překvapí, ale nejenom jaro, i roční období podzim je časem nového začátku. Léto je za námi a začíná nový školní rok. Pokud je vaším oblíbeným časem právě podzim, jste pravděpodobně více introvertní než letní nadšenci. Těšíte se na nadcházející zadumaný čas a užíváte si fascinující hru barev podzimního listí. Jste kreativní a podle doktora Haltzmana pravděpodobně více riskujete než ostatní, kteří fandí jiným ročním obdobím.

Zima

Zima je čas na ústup. Pokud je toto vaše oblíbené roční období, jste pravděpodobně velmi opatrní a trávíte hodně času doma, samozřejmě ideálně sami. Potřebujete pravidelných pár minut, hodin pro sebe, abyste dobili baterky. I když jste rádi se svými oblíbenými lidmi, čas od času si musíte odpočinout od společnosti, a to i těch nejbližších. Vaší typickou vlastností je obava z riskování a býváte skeptičtí vůči změnám.