Vnitřní spokojenost představuje mnoho výhod. Kromě toho, že přináší pozitivní náladu, zajistí více pohody v každodenním životě, vnitřní klid, pozitivní myšlenky a aktivuje naše energetické zásoby. Co k ní potřebujete? Stačí jediné, poslouchat sami sebe. Ukážeme vám, jak to funguje.

Vnitřní spokojenost znamená být v míru se svým životem a sebou samými, přijímat a brát vše tak, jak to je. Bez ohledu na vnější svět si totiž parametry štěstí určujete sami.

Vnitřní spokojenost: nevěřte všemu, co si myslíte

Každý z nás má v hlavě nastavený kritický hlas. Ten rád mluví, samozřejmě negativně. Na skvělém jídle najde tu nejmenší mouchu. Zajímavého člověka, který se zrovna s vámi chce uprostřed hloučku dalších lidí bavit, obviní z neupřímnosti, protože jinak by si s vámi přece nechtěl povídat. Tyhle a jim podobné myšlenky vytvářejí v daném hezkém okamžiku pochybnosti o sobě samém. Ovšem nezoufejte, nevítaného kritika totiž můžete snadno dostat z hlavy.

Když si všimnete, že vám takové myšlenky vstupují do mysli, řekněte si stop. Uvědomění kritického hlasu ve vaší hlavě je dobrým tréninkem k tomu, abyste ho nepřijímali. Vyzkoušejte tento jednoduchý trik v každodenních situacích. Brzy si všimnete, jak rychle se tyto negativní myšlenky ztiší nebo dokonce utichnou. Tak jste silnější než váš vnitřní kritik.

10 tipů pro vnitřní spokojenost

Vnitřní spokojenost se dá naučit stejně jako třeba nový jazyk. Přes noc to nepůjde a budete se stále ocitat v situacích, kdy usilujete o to, co mají ostatní. Ale takto funguje proces učení pro vnitřní uspokojení. Už jste přispěli ke své vnitřní spokojenosti tím, že jste si všimli, že se srovnáváte s ostatními lidmi. A takto se budete den po dni přibližovat k cíli:

1. Užívejte si každý okamžik

Den má pro nás připravených tolik krásných okamžiků, ale většinou se naše myšlenky týkají včerejška nebo zítřka. Zkuste si uvědomit, co je tady a teď a užít si to. Může to být ranní, čerstvě uvařená káva, krátká meditace před prací nebo procházka přírodou. Všimněte si, kdy a kde vaše myšlenky putují do minulosti nebo budoucnosti, a přiveďte je zpět do přítomného okamžiku.

2. Vnitřní spokojenost je o překonávání strachů

Strach ze selhání, odmítnutí, trapné chvíle a neznámo trápí mnoho lidí. Brzdí nás na cestě k našim snům. Jenže vystoupit ze své osobní komfortní zóny se rozhodně vyplatí. Nikdy nic totiž nebude tak zlé, jak si to v duchu představujeme. Co by vás opravdu bavilo a co by přispělo k tomu, abyste pocítili vnitřní spokojenost? Jestli znáte odpověď, uveďte ji do praxe a najděte sami sebe.

3. Věřte osudu

 Ne vždy jde všechno podle plánu a nezabrání vám v tom ani vaše vnitřní spokojenost. Může vám ovšem ukázat, že všechno zlé je pro něco dobré. Nenechte se vyvést z míry problémy, ale uznejte jejich potenciál. Nic se neděje bezdůvodně. Možná jste tu práci nedostali, protože na vás v příštích týdnech bude čekat inzerát, který vám sedne mnohem lépe.

4. Nesrovnávejte

Sociální sítě nám naznačují, že všichni ostatní vedou lepší život než my. Řídí lepší auta, jezdí na dražší dovolené, bydlí ve větším bytě a vlastně i vypadají mnohem lépe než my. Jenže lidé, kteří o sobě vytvářejí takový dojem, ukazují jen ty nejhezčí věci ze svého života. Přitom i oni zažívají pochybnosti o sobě, problémy, rány osudu a ztráty. Nedívejte se jen na špičku ledovce, v zákulisí sociálních sítí se vede normální život.

5. Buďte vděční za maličkosti

Snaha o změnu nás nutí růst, ale pro naši vlastní vnitřní spokojenost je důležité být pravidelně vděční za to, co máme. Střechu nad hlavou, zdraví, skvělé přátele a partnery. 

6. Buďte připraveni na změnu a spontánnost

Nové zkušenosti rozšiřují obzory a mohou vám pomoci získat vnitřní spokojenost. Představte si ten pocit, když ovládáte něco, o čem byste si dříve nemysleli, že to dokážete. Taková věc je přece úžasná. Zkuste být i spontánní. Vybočte ze zajetých kolejí, vydejte se na každodenní procházku opačným směrem nebo jděte tam, kde to vůbec neznáte.

7. Oslava pocitu úspěchu

Existuje něco, co jste se vždycky chtěli naučit? Možná hrát na klavír? Nebo jezdit na motorce? Nikdy není pozdě pustit se do nového koníčka. Pocit úspěchu podpoří vaši vnitřní spokojenost a požene vás vpřed.

8. Myslete pozitivně

Říká se, že když budete myslet pozitivně, automaticky k sobě přitáhnete štěstí. Život samozřejmě není vždy procházka růžovým sadem, ale s pozitivním přístupem se na vše budete dívat mnohem snáz. Uvědomte si krásné věci ve svém životě a nenechte se pohltit negativními věcmi.

9. Pečujte o sebe

Vnitřní spokojenost můžete rozvíjet pouze tehdy, když víte, co vás činí šťastnými. Poslouchejte pozorně sami sebe a zjistěte, co v tuto chvíli, tento týden nebo toto roční období potřebujete. Chcete něco zažít, cestovat, nebo být jen sami sebou a číst si na pohovce dobrou knihu? Péče o sebe znamená, že řešíte své potřeby a berete je vážně.

10. Obklopeni pozitivní energií

V pozitivním prostředí pro vás bude snadné užívat si života. Podívejte se blíže na svou rodinu a přátele. Jakou mívají náladu, o čem si rádi povídají? Bývají to problémy, negativita a pomluvy? Zkuste do rozhovoru s nimi přidat pozitivní zvrat – Co pozitivního se ti v poslední době stalo? Na co se těšíš v příštích dnech? Jak bys mohl/a vyřešit své problémy?