Nechce se vám čekat na tramvaj? Děsíte se dlouhé fronty v drogerii? Divíte se, proč odpovědi na maily nepřicházejí obratem? Trpělivost rozhodně není silnou stránkou každého. Dá se s ní vůbec něco dělat? Podívejte se.

Trpělivost je ctnost. Snáze se o ní mluví, než se v reálném životě používá. Pokud souhlasíte, máme pro vás pár tipů, jak vyzrát nad vaší (ne)trpělivostí.

Dá se trpělivost naučit?

Život se zrychluje. Offline i online, v soukromém i profesionálním životě. Chceme co nejlépe využít každou vteřinu, takže čekání se do každodenního života příliš nehodí. Jenže netrpělivost vytváří stres, zatímco trpělivost nám během čekání umožňuje vidět i vlastní potřeby. Netrpěliví lidé se obvykle v takových chvílích cítí bezmocní a nešťastní z aktuální situace. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Sedm tipů, jak cvičit trpělivost

„Věda předpokládá, že schopnost být trpělivý je částečně vrozená,“ říká psychoterapeutka Judith Orloff pro web Psychology Today: „a formuje se v ranném dětství,“ dodává. To ale neznamená, že se nemůžeme ani trochu změnit. S netrpělivostí se v každém případě můžete alespoň částečně vypořádat. Následující tipy vám mohou pomoci jak v krátkodobém, tak i dlouhodobém horizontu:

1. Rozptýlení

Některé situace zkrátka nedokážeme ovlivnit a musíme je přijmout tak, jak přicházejí. Proto je vhodné se rozptýlit. A co všechno můžete dělat v již zmíněné frontě? Třeba trénovat správné dýchání, přemýšlet o řešení úkolů, které vás čekají, číst si knížku…

2. Odměna za trpělivost

A co kdyby vám někdo řekl, třeba vy sami, že za čekání dostanete odměnu? Odměny totiž fungují spolehlivě i přes malou trpělivost. Takže zkuste se těšit na oblíbený seriál v televizi, čokoládovou tyčinku nebo večerní sklenku vína s partnerem či partnerkou. Hned máte totiž větší motivaci a čekání už není tak obtížné.

3. Změňte postoj

Ujasněte si, že některé věci a okolnosti zkrátka vyžadují čas a vy je nijak neurychlíte. Pokud se budete dlouhodobě snažit na svém postoji zapracovat, uvidíte, že výsledky se dostaví a vaše trpělivost naroste.

4. Přehodnoťte načasování

Opravdu potřebujete mít odpověď na mail ihned? Nestačí, když vám dotyčný/á odpoví brzy? Třeba zítra? Jde o to si uvědomit, jak moc daná věc skutečně spěchá. Když se nad tím zamyslíte, často přijdete i na fakt, že zítra je taky den…

5. Snižte stres

Řešit věci pod tlakem a zejména časovým vám pravděpodobně nepomůže v žádné situaci. Zamyslete se nad tím, co by vám pomohlo zredukovat stres a zejména si zorganizovat den a myšlenky, abyste z toho měli především užitek.

6. Využijte čas

Zejména v situacích, jako jsou dlouhé čekací doby na úřadě, v obchodě, čekárně u lékaře, nemusíte postávat či posedávat a zbytečně se vztekat nad ztrátou času. Trpělivost nastartujete, když tyhle „volné chvilky“ využijete pro sebe. Dá se toho dělat spousta. Od čtení knihy, přes opakování cizích slovíček až po objednání nákupu online.

7. I trpělivost si zaslouží oslavu

Daří se vám zvládat různé prostoje a dlouhá čekání? Pochvalte se za to. Uvidíte, jak vám takový malý krok zvedne sebevědomí a příště dá vaše trpělivost o sobě zase více vědět…