Ničí vás chuť na sladké nebo honí mlsná? Neustále máte při ruce bonbony, sušenky a v mrazáku zmrzlinu? A když k tomu přidáte fakt, že se ládujete sladkostmi nejenom přes den, ale klidně i večer u televize, je jasné, že na vás tenhle nešvar zanechá následky. Zkuste s tímto pokušením zabojovat některým z následujících nápojů, ovoce či zeleniny.

Podle řady vědeckých studií se prý musíme potýkat s chutí na sladké dokonce dvakrát denně, poprvé kolem čtvrté odpoledne a po druhé v deset večer. Naštěstí existují zdravé potraviny s přirozeně sladkou chutí, které pomohou překonat nepříjemné nutkání.

1. Okurkový koktejl

Čerstvý okurkový koktejl má nejen nízký obsah kalorií, ale také chutná přirozeně sladce, takže bude mít vaše chuť na sladké smůlu. Velkým plus je i fakt, že obsahuje vitaminy B, C a E, stejně jako minerály vápník, zinek, železo, hořčík, draslík a fosfor. Jelikož se tyto cenné živiny vyskytují v okurce těsně pod slupkou, rozhodně ji před mixováním neloupejte, pouze dobře omyjte.

2. Chia vanilkový pudink se skořicí

Chia pudink chutná skvěle a je také velmi zdravý. A obzvlášť je vhodný pro všechny, kteří mají chuť na sladké, protože vanilka, kterou obsahuje, snižuje chuť k jídlu, zatímco skořice reguluje hladinu cukru v krvi.

3. Kokosová voda s čerstvě vymačkaným citronem

Kokosová voda obsahuje velké množství minerálů, citron jí dodá čerstvý vitamin C. Tento izotonický nápoj je přirozeně sladký, takže s ním spolehlivě zaženete chuť mlsat.

4. Čokoládové mandlové mléko

Dostali jste až příliš velkou chuť na čokoládu? Vyzkoušejte mandlové mléko s přídavkem hořké čokolády a můžete k němu přidat i špetku skořice. Tahle nízkokalorická alternativa spolehlivě zažene vaši touhu po sladkém.

5. Chuť na sladké utopíte v růžovém čaji

Teplý čaj z lístků růže uklidňuje mysl a připraví vás na spánek. Med spolehlivě zažene chuť na sladké.

6. Čerstvé ovoce: meruňky, broskve a hrušky

Meruňky, broskve a hrušky jsou přirozeně sladké. A právě proto je to zdravá alternativa ke všem sladkostem, které najdete ve vaší kuchyni. Pokud dostanete chuť na sladké, můžete ovoce nakrájet na malé kousky a vědomě si vychutnávat jednotlivá sousta. Uvidíte, že toho pak nesníte tolik.

7. Chuť na sladké potlačují topinambury

Topinambury obsahují řadu živin, vysoce prospěšných pro naše tělo, a vlákninu. Najdete v nich také sacharid „inulin“, který pomáhá proti chuti na sladké. Hlízy se dají konzumovat nejenom vařené, ale také syrové, samozřejmě dobře omyté. Jenom si dejte pozor, abyste jich nesnědli moc, jelikož ve větším množství mohou způsobit nadýmání.

Text: Martina Hálková
Foto: Freepik, Freepik licence