Bridgertonovi jsou nejenom seriál americké televizní stanice Netflix inspirovaný nejprodávanější knižní sérií autorky Julie Quinnové o osudech sourozenců rodiny Bridgertonových z dob regentské éry, ale také skvělá podívaná na tehdejší módu. Podívejte se na 5 trendů, které jsou výrazné i dnes.

Jak už jsme zmínili Bridgertonovi prožívají svá dobrodružství v době, kdy panoval princ regent Jiří, pozdější král Jiří IV, který vládl na začátku 19. století Spojenému království Velké Británie a Irska. Existuje řada důvodů, proč by se vám v této éře asi nelíbilo. Nejenom, že ještě nebyla vynalezena antibiotika, ale počítače nebudou existovat další století. Na druhou stranu je něco, co nás na této době fascinuje dodnes.

Bridgertonovi v romantickém stylu

Díky popularitě seriálu Bridgertonovi (2020), ale také Emma (2020), které můžete vidět na Netflixu, znovu objevujeme kouzlo romantického módního stylu tehdejšího období, který se naprosto liší od současného a pravděpodobně jediného trendu, jakým jsou tepláky. Pokud jich máte už dost a toužíte po něžně sofistikovaném vzhledu Daphne Bridgertonové či Emmy Woodhouseové, pak vyzkoušejte těchto pět módních trendů regentské éry, které obstojí i v dnešní době.

1. Šaty v empírovém střihu a živůtky

Nejočividnějším odkazem módních trendů, které nosili Bridgertonovi, je empírový střih. Zejména u šatů totiž vytvářel elegantní siluetu a na rozdíl od složitých oděvů, jež mu předcházely, byl tento styl značně zjednodušený, odhalující přirozenou postavu nositelky. Jelikož šaty tohoto typu mají poměrně hluboký výstřih, nosíval se pod nimi ještě živůtek, což platilo zejména pro mladé slečny jako byla například Eloise Bridgertonová.

Něžné vzory i krajka evokují romantický styl, který lze zkombinovat nejenom s vysokými botami, ale třeba i s teniskami.

2. Balonové krátké rukávy

Bridgertonovi, tedy hlavní ženské postavy nosí roztomilé balonové rukávy téměř pořád. A tenhle trend je oblíbený i v dnešní době, protože vytváří romantický dojem. Pokud se rozhodnete pro krátkou variantu, myslete na to, že vyžaduje štíhlé pevné paže.

Místo romantických šatů můžete zvolit halenku s balonovými rukávy. Ovšem na rozdíl od Bridgertonových vy si k nim můžete vzít džíny, případně maxi sukni.

3. Kabátek Spencer

Inspiraci pro kabátek Spencer hledaly tehdejší švadleny a krejčí v pánském šatníku. Stačilo zkrátit původní pánský kabát a upravit ho tak, aby vyhovoval ženským tvarům. Také Spencer je typický balonovými rukávy a složitým propracováním přední části. Tím se liší od pánské varianty. Dá se říci, že to je prapředek moderního bolerového topu.

4. Hezké čepce

Bridgertonovi, tedy dámy této rodiny a také Emma Woodhouse se neobešly bez čepců. Tento praktický a bohatě zdobený doplněk na ven sloužil nejenom jako pokrývka hlavy, ale současně dokresloval styl nositelky. Je fakt, že vyrazit dnes v čepci by nejspíš vzbudilo minimálně úsměv, ale některé jeho prvky mají co říct i dnes.

Klobouky rozhodně nezavrhujte, zejména v létě. A pokud toužíte po romantice, našijte si na něj stužky, které vám při větru na pláži pomohou klobouk udržet na hlavě.

5. Taštičky

Na konci 18. století, po Francouzské revoluci, kdy začaly vycházet z módy honosné modely a nahradily je šaty ve více minimalistickém stylu, vyvstal problém, kam s drobnostmi. Připevnit si na tělo pásek s kabelkou nepřipadalo v regentské éře v úvahu. Ke slovu tak přišly decentnější taštičky, vlastně malé látkové pytlíčky, které se nosily zavěšené na ruce a sloužily jako ekvivalent k dnešním peněženkám do ruky.

Text: Julie Čermáková
Foto: Netflix, archiv firem