Pokud chcete jít v pondělí do práce odpočinutí, musíte o víkendu především relaxovat a vypustit z hlavy veškerý balast. Dali jsme dohromady pár tipů, jak může takový odpočinek fungovat.

Samozřejmě, že z různých důvodů asi nebudete moci dodržet tak úplně všechno. Ale chvilku volna byste si o víkendu měli najít v každém případě.

O víkendu plánujte… nic!

Je příjemné zažít o víkendu to či ono nebo se potkat s přáteli. Jenže když jste ve stresu, budou vám takové činnosti a setkání připadat jako běžné schůzky, kterých máte během týdne víc než dost. Pokud si chcete opravdu odpočinout, nic neplánujte. Nechte víkend plynout a dejte průchod spontánnosti.

Vypněte elektroniku

Velkou vinu na tom, že se cítíme neustále ve stresu, mají technologie, které nás obklopují. Počítače, mobilní telefony nebo tablety jsou užitečné a šetří čas. Přesto z nás tato zařízení doslova někdy vysávají energii, protože díky nim máme pocit, že jestli si ihned nepřečteme nově příchozí mail nebo zprávu, určitě o něco přijdeme. Pokud veškeré přístroje na víkend vypnete, budete překvapeni, jak rychle se vaše hlava dokáže uklidnit a především, kolik času najednou máte.

O víkendu si najděte čas na procházku

Procházka na čerstvém vzduchu je ideální způsob, jak si vyčistit hlavu. Nedělejte z ní pochoďák, ale procházejte se v tempu, které je vám příjemné. Vědomě vnímejte přírodu, barvy, zvuky, vůně a užívejte si toho, že kromě procházek nemusíte dělat nic jiného.

Dobré jídlo

Patříte k lidem, kterým málo co udělá takovou radost jako dobré jídlo? Pokud máte chuť, zajděte do své oblíbené restaurace a vychutnejte si oblíbený pokrm, i kdyby to měla být jenom polévka. Nebo si něco uvařte doma. Vydejte se na nákup, sežeňte všechny ingredience a pak si vyhraďte spoustu času na vykouzlení lahůdek. Ano, o víkendech je v supermarketu nebo na trhu plno, ale jak moc nás davy lidí stresují, závisí na našem postoji. Buďme upřímní, ono vlastně nezáleží na tom, jestli stojíte u pokladny tři, pět nebo sedm minut. O víkendu přece nikam nepospícháte. Pokud to vidíte jinak, nakupte už v pátek, anebo si objednejte donášku do domu.

Kontaktujte své „duše“

Jestli je pro vás víkend bez jakéhokoli kontaktu s jinými lidmi příliš osamělý, doporučujeme kontaktovat pouze lidi, se kterými můžete být zcela sami sebou. To bývá nejlepší kamarádka, sestra, matka a kdokoli další, s kým se tak opravdu cítíte. Místo psaní na WhatsApp nebo messenger jim ale raději zavolejte. Takový kontakt je mnohem reálnější a uvolněnější.

O víkendu si dopřejte wellness

A nemusíte kvůli němu chodit ani do wellness centra. Až se pořádně vyspíte, naložte se do vany s nějakou oblíbenou přísadou do koupele. Ideální je pustit si k tomu relaxační hudbu nebo audio knihu. Na závěr si nezapomeňte dopřát kosmetické ošetření, které třeba během týdne ve fofru zanedbáváte. Budete se pak cítit svěžeji a uvolněněji.

Pusťte si oblíbený film

Jelikož jste si o víkendu nic neplánovali, máte dost času užít si svůj oblíbený film v klidu a pohodě. Lehněte si na gauč, odpojte telefon, vypněte zvonek u dveří a připravte si něco k pití a třeba i svačinu. Odbíhat během děje je zbytečné rozptylování, což jde v tomto případě proti smyslu stavu uvolnění.