Ananas patří k nejoblíbenějším druhům ovoce. Není divu. Nabízí osvěžující, příjemně sladkou chuť s exotickým nádechem, takže je ideální pro letní saláty, dezerty nebo koktejly. Co ale málo lidí tuší je fakt, že se jedná o přírodní doplněk stravy a krásy. A jenom to.

Historie ananasu je dlouhá, sahá až do překolumbovských dob. Podle webu Britannica ananasovníky pocházejí z Brazílie a Paraguaye. Cestu si ale rychle našly do Karibiku, a to hlavně díky migraci indiánů a jejich čilému obchodu. Indiáni rostlinu pojmenovali ,,anana“ neboli vynikající ovoce, které už v té době bylo vysoce ceněné pro svou intenzivní sladkost a stalo se obřadním pokrmem při indiánských slavnostech. Není bez zajímavosti, že si domorodí obyvatelé z ananasu dokonce vyráběli víno.

Díky, Kryštofe Kolumbe

První setkání mezi Evropanem a ananasem proběhlo v listopadu 1493. Tehdy Kryštof Kolumbus na své druhé cestě do karibské oblasti spustil kotvu v zátoce u jednoho z ostrovů a vydal se na obhlídku vesnice, kde objevil hromady čerstvě natrhaného ananasu. Renesanční Evropa, do které se Kolumbus se svými objevy vrátil, představovala civilizaci do značné míry ochuzenou o běžné sladkosti. Cukr byl vzácnou a drahou komoditou a čerstvé ovoce se vyskytovalo pouze v krátkých časových obdobích. Když ho Kolumbus dovezl do vlasti, ananas se tak stal mezi labužníky doslova senzací. Navzdory snaze evropských zahradníků ale trvalo téměř dvě další století, než přišli na to, jak správně ananas pěstovat ve skleníku.

Co skrývá ananas?

Je toho docela hodně. Sice obsahuje kolem osmdesáti procent vody, ale najdete v něm i vlákninu, vitaminy skupiny A, B a C. Zmínili jsme sladkost, takže sem patří i cukr a tuky. Z minerálů jsou pak zásadní vápník, železo, draslík a fosfor. O ananasu je známo, že obsahuje enzym bromelin, který působí protizánětlivě a v tomto ohledu nabízí řadu využití. A co všechno se stane vašemu tělu, když sníte každý den pár kousků ananasu?

Pryč se stárnutím

Pravidelná ananasová svačinka vám dopomůže k pevné pokožce. Ananas totiž obsahuje velké množství vitaminu C, který pomáhá eliminovat v těle volné radikály. Výsledkem je pomalejší proces stárnutí, nejenom vně, protože například udržíte na uzdě vrásky, ale i uvnitř organismu.

Ananas vám pomůže zhubnout

Sto gramů ananasu obsahuje pouhých sto kalorií. Stačí si jenom představit, co všechno to znamená pro váš dietní plán. S tím souvisí i nastartování metabolismu a vyplavení toxinů z těla. Tomu napomáhá i vysoký podíl vody v tomto lahodném ovoci.

Chrání štítnou žlázu

Věděli jste, že pokud budete jíst každý den ananas, uděláte rovněž něco dobrého pro štítnou žlázu? Ananas totiž obsahuje relativně velké množství jódu, který je nesmírně důležitý pro normální funkci právě štítné žlázy.

Dobře fungující metabolismus

Jednou z podmínek zdravého organismu je dobře fungující metabolismus, tedy proces, při kterém dochází v lidském těle ke zpracování potravy a její přeměně v energii. Konkrétně, správné vstřebávání cukrů, tuků a bílkovin, které významně přispívá k dobrému zdraví a váze. Jak už jsme zmínili, ananas obsahuje enzym bromelin, který optimálně štěpí bílkoviny. Takže pokud jíte hodně masa, či jiných bílkovin, přidejte do jídelníčku také ananas.

Ananas vám zvedne náladu

Zní to sice možná zvláštně, ale zkuste si představit chuť ananasu. Co ve vás vyvolá? Jednoznačně dovolenou, relax, pohodu. Navíc vysoký obsah vitamínů a železa působí proti stavům vyčerpání, chrání před infekcemi a zejména při pravidelné konzumaci zlepšuje náladu.