Zatímco léky na bolest musíme kupovat v lékárně, k lékům na na dobrou náladu, tedy endorfinům zvaným hormony štěstí přijdeme mnohem snadněji… zadarmo. Máme pro vás pár tipů, kde je hledat a spolehlivě najít.

Opáčko z chemie

Nejprve si musíme uvědomit, že endorfiny jsou chemické látky, tzv. endogenní opiáty, které vznikají v mozku štěpením bílkovin. Na rozdíl od umělých, jako je např. kodein nebo morfium, nejsou návykové, a pokud ano, tak v rozumné míře. Jestliže jich mozek vyplavuje málo, člověk se cítí skleslý, unavený a může propadat depresi. Takovému stavu se dá ale pomoci. Stačí, když budeme každý den provozovat činnosti, které napomáhají vyplavování endorfinů. A které to jsou?

Pohyb pro dobrou náladu

Endorfiny uvolňuje fyzická aktivita. Čím je větší a náročnější, tím více endorfinů se dostane do těla. Stejný efekt se ale dostaví i ve chvíli, kdy se věnujeme například jenom pravidelným procházkám se psem. Jde totiž hlavně o činnost opakovanou, která zautomatizuje pochody, jež nám přinášejí příjemný, bohulibý pocit. Ale pozor, jestliže vykonáváme činnost, která nás nebaví, po endorfinech nebude ani stopa. Prvním předpokladem k příjemným pocitům je totiž radost z toho, co děláme. Takže co si budeme povídat, ke spolehlivým spouštěčům endorfinů pro většinu z nás spolehlivě patří sex. Ovšem výhradně kvalitní s pořádně vášnivým líbáním navozujícím libé pocity a tedy pořádnou dávku hormonů štěstí. No a kdo by jim v tomhle balení odolal, že…

Provoňte se k dobré náladě

Cesta k endorfinům vede také přes vůně. Skvěle funguje vanilka. Zkuste se nadechnout a vnímat jemné, uklidňující aroma, které doslova obrousí negativní emoce a ukolébá vás na obláčku pohody. I proto se vanilka stala součástí aromaterapeutických parfémů a tělové kosmetiky. Stejnou službu vám prokáže i levandule. To ostatně věděly už naše prababičky, a proto ji používaly do různých vonných polštářků, ale také třeba přidávaly do jídla. Na každého ovšem působí jinak, někomu vyhovuje jako bytový parfém, jiného naladí jemně stříknutá přímo na pokožce. Nebo by se vám líbila relaxační koupel při plamínku vonných svíček? Každopádně platí, že vůně umí vzbudit značné emoce, a teď jde jenom o to najít takové, které budou v pozitivním smyslu slova účinkovat právě na vás.

Mimochodem, dobrá nálada vám také pomůže vytvořit kouzlo osobnosti.

Spolehlivé chuťovky

Po čem sáhnete, když máte náladu pod psa? Jasně, po čokoládě. Leckomu stačí jedna kostička a svět je hned veselejší. Není bez zajímavosti, že při splínech k ní utíkají hlavně ženy. Kromě toho, že čokoláda produkuje endorfiny, obsahuje i látku zvanou anandamid, která má podobné účinky jako marihuana, i když samozřejmě v podstatně menší míře. Takže abyste se po čokoládě cítila jako po jointu, musela byste jí sníst alespoň 10 kg na posezení a výhradně hořké.

Čokoláda ovšem není jediným vyvolávačem endorfinů. Hormony štěstí umí překvapivě vyvolat i pálivé papričky. Obsahují totiž látku kapsaicin, která uvolňuje právě endorfiny. Takže i přes pocit, že vám hoří ústa, se během chvíle dostaví jakási euforie a všechno bude fajn…

Smějte se

Endorfiny se do těla vyplavují i díky smíchu. Stačí si jenom uvědomit, jak příjemné pocity zažíváte při humorných situacích. Smích uvolňuje stres a posiluje svaly celého těla, a to včetně obličeje. Smát byste se samozřejmě měli co nejupřímněji, od srdce. Je fajn, když se můžete zasmát s nejbližší rodinou nebo přáteli. Ale veselý a osvobozující smích dokáže vyvolat i kvalitní filmová komedie nebo knížka.

Není nad pořádné drby…

Podle některých vědeckých studií má povídání o ostatních lidech, tedy klevetění, pozitivní vliv na uvolňování endorfinů. Vlastně se ani není čemu divit. Člověk je tvor společenský a takové ,,hodnocení druhých“ dokáže pořádně zvednout náladu. Pozor ale na to, že není drbání jako drbání. Zlé pomluvy do něj rozhodně nepatří. Stačí třeba, když zavzpomínáte na partu, kterou jste potkali na dovolené, anebo s přáteli u vína proberete rodinné starosti. Nejenom že se vám uleví, ale domů budete odcházet s lepší náladou, protože jste se vypovídali. A když vyslechnete jejich problémy, možná nakonec zjistíte, že na tom třeba nejste tak úplně špatně. A byť to zní, jak chce, i to je slušný endorfinový stimulant.

Text: Komerční prezentace

Foto: archiv firem, Pixabay