Potřebujete zhubnout, ale ručička váhy se nechce pohnout tím správným směrem? A víte, že od určitého věku jde hubnutí stále hůře, takže je třeba přistupovat k neodbytným kilům jinak? Máme pro vás 5 tipů, které vám pomohou nad váhou vyhrát.

Od určitého věku trápí většinu lidí neustálé přibývání na váze. Tělo nám spočítá účet za to, že rádi pohodlníme, ale také za diety, které jsme v minulosti drželi, takže náš metabolismus už nepracuje na plné obrátky. A jelikož nadváha zvyšuje riziko řady zdravotních problémů, od časté únavy, přes riziko cukrovky, ale také kardiovaskulárních problémů, až po další závažná onemocnění, je třeba změnit životní styl.

Zhubnout můžete v každém věku

Podle nejnovějších vědeckých studií totiž věk není překážkou při hubnutí. Vědci z University of Warwick a University Hospitals Coventry a Warwickshire (UHCW) NHS Trust ve Velké Británii zjistili, že obézní pacienti ve věku nad 60 let mohou shodit stejnou váhu jako mladší lidé, kteří zhubli pouze změnou životního stylu. Podle vědců tento fakt, publikovaný v časopise Clinical Endocrinology, pomůže objasnit mylné představy o účinnosti úbytku hmotnosti u starších lidí. A jak tedy na hubnutí po čtyřicítce?

1. TIP: Zvyšte fyzickou aktivitu

Cvičení patří k efektivním způsobům hubnutí. Fyzická aktivita vám pomůže zvýšit pohyblivost kloubů a svalů v těle. Pokud nejste vůbec zvyklí na pohyb, začněte s malými procházkami a postupně navyšujte pohybové dávky. Pořiďte si sportovní boty a pohodlné oblečení. Když se budete cítit dobře, ani si nevšimnete, že jste ušli o kilometr víc.

Zhubnout vám pomůže pohyb. Musíte ho ale vykonávat pravidelně.

2. TIP: Zmenšete večeře

Podle vědeckých studií uvedených v PubMed Central může snížení příjmu kalorií během večeře napomoci ke snížení váhy, ale i lepší kontrole hmotnosti. Třetí hlavní jídlo by nemělo obsahovat sacharidy, ale především zeleninu, mořské ryby, plátek šunky, libové hovězí, krůtí maso apod. Samozřejmě to neznamená, že sníte půl kila hovězího tataráku na posezení. Na talíř byste si měli naservírovat maximálně jeden plátek masa.

3. TIP: Konzumujte bílkoviny

Tělesná hmotnost, kterou tvoří především svaly, je na rozdíl od hmotnosti, v níž převažuje tuk, považována za zdravou. Proto je důležitá konzumace bílkovin neboli proteinů, které napomáhají k budování svalové hmoty. Svaly pálí energii, a to i v klidovém stavu. Z pohledu hubnutí tak pro vás bude jednodušší být v kalorickém deficitu. Zjednodušeně řečeno, budete pálit víc kalorií než přijímat a tedy snáz hubnout.

4. TIP: Hydratovaný organismus

Nejenom bílkoviny, ale také dostatek tekutin pomáhá zvyšovat energetický výdej. Je obecně známo, že dostatečný pitný režim zrychluje metabolismus. Je samozřejmě ale také důležité, co pijete. Základ by měla tvořit pramenitá voda, menší část pak bylinkové čaje a minerálky. Pozor na sycené nápoje, limonády, džusy a alkoholické nápoje, které obsahují zbytečné kalorie.

Hubnutí vyžaduje i dostatečnou hydrataci. Vhodná je neperlivá voda ochucená zeleninou nebo ovocem

5. TIP: Hlídejte si spánek

Kvalitní spánek je pro tělo důležitý z několika důvodů. Kromě psychické stránky totiž ovlivňuje i zdraví. Pokud špatně spíte, můžete přibírat na váze i z těchto důvodů. Zlepšení kvality spánku je poměrně komplexní proces, ale ve zkratce bychom mohli říct, že dobře se vám bude spát na vhodné posteli ve vhodně zařízené a vyvětrané ložnici. Spánku také nesvědčí večerní káva, alkohol a stres.

Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik.com